Aktuality
 

Lesnická soutěž YPEF na křtinském zámku

03.03.2017

Dne 23. 2. 2017 proběhl druhý ročník místního kola soutěže YPEF (z anglického Mladí lidé v evropských lesích), které pořádal ŠLP ML Křtiny MENDELU.

YPEF je znalostní soutěž zaměřena na žáky a studenty všech základních a středních škol. Cílem této soutěže je zlepšit povědomí zejména mládeže, ale i celé společnosti, o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Jedná se o mezinárodní soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z cca 10 zemí Evropy. V tomto roce probíhá již sedmý ročník soutěže, která je mezi školami stále populárnější, a proto jsme se neváhali zapojit podruhé ani my.
ypef_1
Soutěž se skládá z místního, regionálního, národního a mezinárodního kola, kdy do dalšího postupuje vždy ten nejlepší tým z daného kola. Tým tvoří tři žáci, kteří společně píší test, zaměřený na lesnickou tématiku. Po testu tým čeká několik praktických úkolů jako: poznávání dřevin podle listů, pupenů, šišek nebo makroskopických znaků dřeva. Dále poznávání bylin a zvířat. Součástí také bývá manuální činnost, jako je řezání ruční pilou na čas aj.

Našeho místního kola ve Křtinách se celkem zúčastnilo 9 týmů ze tří škol.(ZŠ a MŠ Křtiny, ZŠ Jedovnice a ZŠ a MŠ Lipovec). Celkovým vítězem a zároveň reprezentantem v regionálním kole se stal tým ze ZŠ a MŠ Křtiny ve složení: David Němec, Jana Zouharová, Tereza Drápelová. Na 2. místě se umístil tým ze ZŠ Jedovnice ve složení: Sabrina Abrahámová, Monika Franců a Antonín Sehnal. A na 3. místě se umístil tým ze ZŠ a MŠ Lipovec ve složení: Tomáš Dvořák, Anastázie Lokajová a Tomáš Pořízka.

Děkujeme všem soutěžícím za účast a odpovědnou přípravu. Těšíme se na setkání na již třetím ročníku místního kola YPEF ve Křtinách v roce 2018.

Ing. Monika Bejčková
ŠLP ML Křtiny MENDELU