Aktuality
 

Sanace bývalé adamovské skládky: čekání na dotace

11.04.2018

Igelity, zrezivělé plechovky, lahve a další odpadky léta hyzdí lesnatou stráň mezi hřbitovem a sídlištěm Ptačina v Adamově na Blanensku. Odpadky z bývalé nedostatečně zakonzervované skládky míjí lidé, kteří si lesní cestou zkracují cestu na vlak. "Nevypadá to tam pěkně. Připadá mi, že odpadky vystupují ze skládky stále víc. Zvlášť když zaprší. Podle mě nemá smysl je vybírat, ale je potřeba bývalou skládku pořádně zabezpečit. Je to samozřejmě otázka peněz," řekl jeden z místních Jan Kořalka.

NĚKOLIK MILIONŮ

Místní dobrovolníci z oddílů a spolků sice městu pravidelně pomáhají s úklidem veřejných prostranství, ale na tuto lokalitu jejich síly nestačí. Zástupci města nechali před časem na sanaci skládky zpracovat projekt. Ten počítá s úpravami za zhruba šest milionů korun.
Místní si na ně však ještě počkají. "Nyní čekáme na vypsání vhodného dotačního titulu. Jde o nákladnou věc," řekl adamovský starosta Roman Pilát.
Dodal, že město nechá ve stráni vyřezat menší stromky a keře. Vzrostlé stromy zůstanou. Odpadky překryjí speciální vyztužené georohože, které dělníci ve stráni zafixují ocelovými skobami. Nahoře na svahu bude kamenná zeď. V dolní části svahu pak kamenný zához.
Úpravyse dotknou plochy zhruba čtrnáct tisíc metrů čtverečních.
S tímto postupem souhlasí i zástupci Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, na jejichž pozemku se bývalé smetiště nachází. "Podobná technologie se používá například v Rakousku na zajištění svahů v okolí dálnic," uvedla před časem Marie Procházková z křtinského podniku.

POVOLENÁ SKLÁDKA

Podle adamovských úředníků se jedná o povolenou skládku. Začala fungovat v šedesátých letech původně jako úložiště zeminy při masové výstavbě bytů, kterou odstartoval rozvoj výroby v Adamovských strojírnách. Postupně tam však město začalo vyvážet i odpad. V polovině osmdesátých let už tam ale nebylo místo a skládka se částečně zavezla a později se tam nasázely stromy. Zakonzervování smetiště ale nebylo dostatečné. Žádný postih městu za to nyní nehrozí.
Druhé obří smetiště, kam Adamovští vyváželi odpad z města, je v lese u silnice ve směru na Útěchov. To je naopak zakonzervované dobře. Tato skládka se upravovala před patnácti lety. Celý svah byl zakrytý fólií a silnou vrstvou zeminy. Je i odvodněný.

Týden u nás, okresní noviny | 11.4.2018 | Rubrika: Téma | Strana: 3 | autor: JAN CHARVÁT