Aktuality
 

Ve Křtinách se celý rok pořád něco děje

07.06.2017

Právo | 7.6.2017 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 10 | autor: Vladimír Klepáč | Téma: Mendelova univerzita v Brně

V nejstarších písemných pramenech jsou označovány latinsky jako Vallis baptismi neboli Údolí křtu. Dnes je znají tisíce věřících i turistů pod označením Křtiny, a to díky slavnému poutnímu kostelu Jména Panny Marie od známého stavitele Jana Blažeje Santiniho.

Nově se městys může pochlubit tím, že se stal letošním vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku. Ne díky této mimořádné památce, ale tamním lidem.
"Loni jsme získali zápis v České knize rekordů jako obec s největším počtem spolků v republice. Máme celkem 880 obyvatel, z nichž je 640 v některém z našich jednadvaceti spolků, sdružení či nejrůznějších kroužků," řekl Právu křtinský starosta František Novotný.
Právě jejich počet překvapil i hodnoticí komisi soutěže. Je sice zvykem, že dobrovolní hasiči jsou téměř v každé české či moravské vesnici hybatelem spolkového života a pořadatelem mnoha společenských akcí. Ve Křtinách mají ale překvapivě velkou konkurenci. V městysu je velmi aktivní skaut, do kterého chodí zhruba 120 obyvatel. Co do počtu členů jde o jedno z největších skautských sdružení na Blanensku. Desítky členů má i tamní Tělovýchovná jednota Sokol. Četné akce, a to nejen pro dříve narozené, pořádá Klub seniorů. Téměř každý víkend se ve Křtinách něco děje. Stará se o to také amatérský divadelní spolek Křový, založený v roce 2001. Za uplynulých deset let v něm působilo přes 60 obyvatel, takže téměř každá křtinská domácnost má v rodině někoho, kdo měl v divadle alespoň roličku. Křový zdaleka nepřipravuje jen divadelní kousky. Je spolupořadatelem hodů, dále známé křtinské Silvestrovské havaj párty, kterou se všichni občané společně loučí se starým a vítají nový rok. Divadelníci baví krátkými scénkami i návštěvníky jeskyně Výpustek, která leží za Křtinami, a v níž je léta utajovaný protiatomový kryt československých generálů. Městys leží uprostřed hlubokých lesů a každého návštěvníka okamžitě překvapí mohutnost tamního chrámu, který prý vybudoval Santini v místech, kde křtili věřící Velké Moravy sv. Cyril a Metoděj.
"Léta se snažím přesvědčit všechny o tom, že Moravský kras není jen o jeskyních, ale i o památkách. U nás lze navštívit arboretum Školního lesního podniku Mendelovy univerzity. Jde o největší lesní park v Česku. Za procházku stojí i procházka městysem," doplnil starosta. Ještě předtím se ale lze v kostele zaposlouchat do tamní zvonohry a pod ním zavítat do kostnice, v níž jsou tajemně pomalované lidské lebky.
K architektonickým zajímavostem patří například křtinská škola, která má kruhový půdorys. Nad městysem vznikla nedávno nová vyhlídka. Tamní obyvatelé se vzorně starají také o památník obětem první světové války, který byl před časem zrekonstruovaný. "Samozřejmě jsme rádi, že na spoustu věcí u nás není radnice sama a vždy se najde někdo, kdo nám pomůže nejen s pořádáním akcí, ale i řešením různých projektů v obci," doplnil starosta.

***

Vesnice roku má 880 obyvatel, z nichž je 640 v některém z 21 spolků, sdružení či kroužků

Foto popis| Pohled na centrum městysu Křtiny, který se stal krajským vítězem letošního ročníku soutěže o Vesnici roku.
Foto autor| Foto PRÁVO - Vladimír Klepáč

Regionální mutace| Právo - jižní Morava - Vysočina