Aktuality
 

Výstava na Zámku Křtiny – výtvarník Jan Dungel

04.05.2017

Dne 3. 5. 2017 byla vernisáží otevřena výstava obrazů Voda, mlha, ptáci brněnského malíře, grafika, ilustrátora a také přírodovědce Jana Dungela, a to za osobní účasti autora a s vystoupením houslistky Ilony Stryové a Trubačů ŠLP Křtiny.

Výtvarník Jan Dungel se narodil 23. 3. 1951 v Kyjově, dětství prožil ve Vracově. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po krátkém působení v Biofyzikálním ústavu Akademie věd se rozhodl pro kariéru umělce na volné noze. Ve své malířské tvorbě i ilustracích se zaměřuje zejména na témata přírody a odbornou ilustraci.

Od roku 1992 pravidelně navštěvuje Jižní Ameriku, kde maluje zvířata a rostliny v jejich přirozením prostředí. Ve své práci v jihoamerických pralesích klade důraz na autentičnost a přesnou dokumentaci. Spolupracuje také s divadly, hudebníky či architekty, nevyhýbá se ani komerčnímu designu.

Ilustruje dětské knihy, časopisy i beletrii. Z dosavadních více než 50 titulů jmenujme K pramenům Orinoka, S jaguárem v posteli, Tam, kde loví jaguár, Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky nebo Jak se maluje prales. Kniha Zdeňka Veselovského Chováme se jako zvířata? byla v roce 1992 oceněna titulem Nejkrásnější kniha roku a Atlas ptáků České a Slovenské republiky byl v roce 2002 nominován na prestižní cenu Magnesia Litera. Mnoho hnih, které ilustroval, vyšlo i v zahraničí - v Německu, Holandsku, Spojeném království, Francii, Polsku, Venezuele nebo Kolumbii.

Mistr Jan Dungel svoji tvorbu prezentoval na mnoha kolektivních i samostatných výstavách v České republice i v zahraničí. Nyní máme výjimečnou možnost seznámit se zblízka s jeho dílem na výstavě na Zámku Křtiny, otevřené denně od 3. do 31. 5. 2017.

Ing. Pavel Mauer

06 vernisa  Dungel

07 vernisa  Dungel

01 vernisa  Dungel

04 vernisa  Dungel

02 vernisa  Dungel