Aktuality
 

Zámky jsou chloubou regionu

12.04.2017

Blanensko - V péči o zámky se Blanensko vymyká. Až na výjimky jsou všechny opravené, a tak se těší velké návštěvnosti a oblibě turistů. Některé nejsou veřejnosti přístupné a slouží například jako ubytování. HOTEL ROKU. Zámek Křtiny se stal regionálním vítězem soutěže Hotel roku 2017. V Jihomoravském kraji získal uznání jako nejoblíbenější hotel v kategorii hotelů s kongresovým vybavením. "Je to ocenění práce celého kolektivu.
Myslím si, že nám to do budoucna otevře další dveře. Teď nás to nakoplo do další práce. Chtěli bychom vyměnit třeba okna, ale to ještě není jisté," okomentovala výhru vedoucí zámku Jana Šenková. Nejde o jediné ocenění, kterým se zámek, který provozuje
Školní lesní podnik Křtiny spadající pod Mendelovu univerzitu v Brně, může pyšnit. V roce 2009 se umístil na sedmém místě v žebříčku nejlépe opravených památek v Jihomoravském kraji. První místo v anketě obsadil zámek v Letovicích.
ZÁCHRANA LETOVIC. Nemohl se už dívat na havarijní stav letovické dominanty, a tak usiloval o její koupi. Před třinácti lety se mu to podařilo a od té doby na opravách zámku strávil veškerý čas. "Z okna domu v Kochově, odkud pocházím, jsem se na zámek díval. Bral jsem za svou povinnost ho zachránit," uvedl jeho majitel Bohumil Vavříček. Zámek je dnes téměř celý opravený. Na začátku v něm ale nebyla jediná okna ani dveře a střechou zatékalo. "Vše bylo pryč, všechno někdo rozkradl. Taková byla bohužel doba a je to škoda," posteskl si Vavříček.

ZÁMEK S BYTY I KAVÁRNOU. Rozsáhlé opravy po patnácti letech chátrání zachránily i zámek v Borotíně. I tam skrze střechu zatékalo dovnitř.
Dříve v něm byl ústav sociální péče, který se však přesunul do nedalekých Velkých Opatovic. Restituenti se ho dlouho snažili prodat, což se jim před čtyřmi lety podařilo. Chátrající zámek tehdy koupila hodonínská společnost SaZ, která se pustila do oprav. V zámku je nyní dům s pečovatelskou službou. Provoz zahájili letos v březnu. "Ve čtyřiačtyřiceti bytech dnes bydlí deset lidí, místa tedy určitě máme," uvedla předsedkyně rady Iveta Sukupová ze spolku Za Sluncem, který dům provozuje. Kromě kavárny je v zámku postavená tělocvična, wellness nebo zázemí lékaře.
ZTRACENÁ PODOBA. Sídlo v Adamově, vystavěné Lichtenštejny jako patrový lovecký zámek s parkem, je jedním z mála blanenských zámků, jejichž současná podoba dělá mnohým vrásky na čele. Objekt je v nyní majetkem společnosti Adast Systems, která její prostory pronajímá menším firmám. "Teď už o zámku nemůže být vůbec řeč. Škoda je už toho, jak byl upraven. Do doby, než mu vyměnili okna a upravili fasádu, vypadal úplně jinak. Už to byl krok zpět," myslí si adamovský starosta Roman Pilát.

***

"Z okna domu v Kochově, odkud pocházím, jsem se na zámek díval. Bral jsem to jako povinnost ho opravit."

Zámky na Blanensku ? v regionu se dochovalo dvanáct zámků, ale existují zde ještě další budovy, které dříve sloužily jako šlechtická sídla ? šest zámků je přístupných turistům - Letovice, Kunštát, Rájec, Lysice, Boskovice, Blansko


Týden u nás, okresní noviny | 12.4.2017 | Rubrika: Téma | Strana: 3 | autor: SIMONA ZPĚVÁKOVÁ | Téma: Mendelova univerzita v Brn

e-výstřižek