Napsali o nás
 

Jde o zdraví a o život, vzkazují správci lesů

25.08.2017

Od včerejška platí na Blanensku zákaz vstupu do lesa v katastrálních územích Holštejn, Housko a Molenburk.
Bouřka doprovázená větrnou smrští, která se přes region přehnala ve čtvrtek desátého srpna, vyvrátila a zlomila stromy, narušila jejich kořeny. Pád poškozených dřevin ohrožuje návštěvníky lesa.
Vlastníci a správci lesa postižené lokality zřetelně označí. Provinilcům, kteří přes zákaz do porostů vstoupí, hrozí pokuta až sto tisíc korun. Nařízení platí do patnáctého září. "Zavěšený strom může lidi připravit o zdraví nebo o život během malé chvilky," varovala před porušením zákazu vstupu mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.
Kromě toho v postižených lokalitách dělníci těží poškozené dříví, jezdí tam těžká technika. Proto by lidé neměli ani parkovat na cestách na kraji lesa. Patnáctým zářím práce v lese určitě neskončí. "Těžba bude pokračovat do konce roku," dodala Jouklová.
Bouřky na Blanensku poškodily odhadem deset tisíc kubíků dříví. "Ztráta na kubík dříví v běžné kvalitě a poškozeného dříví je 250 korun," přiblížila škodu mluvčí.
V lesích Školního lesního podniku Křtiny bouřka s větrem vyvrátila pouze jednotlivé stromy. O zákazu vstupu tam neuvažují. Zástupce ředitele podniku Pavel Mauer upozornil, že v lese jsou napůl vyvrácené stromy. "Obezřetnost při pohybu v lese je namístě," připomněl Mauer.
Vstupovat do lesů nedoporučují lesníci ani v některých lokalitách na Vyškovsku. Největší škody vítr způsobil v severní části račických lesů "Tam ještě nejsou cesty zpřístupněné, doporučujeme lidem se těmto lesům vyhnout," vzkázala Jouklová. Další škody sčítají Vojenské lesy a statky ve vojenském újezdu Březina, tam odborníci odhadují deset tisíc kubíků poškozeného dříví.

Vyškovský deník | 24.8.2017 | Rubrika: Vyškovsko/Aktuálně | Strana: 3 | autor: JANA ŠTÉGNEROVÁ