Napsali o nás
 

Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí

22.08.2017

Jsou to dva měsíce, co vědci rysu ostrovidovi v Moravském krasu nasadili telemetrický obojek. Slibovali si od toho hlavně informace o jeho pohybu a každodenním životě. Sledování je zatím naplánované na rok. Už teď přineslo zajímavá zjištění.
Kryštof, jak rysa pojmenovali zoologové, se nyní pohybuje na území o rozloze zhruba sto deset kilometrů čtverečních. Teritorium, kde žije, spravuje i Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. "Výskyt rysa na našem území jen dokazuje, že podnik plní své poslání.
A že kromě výzkumu a výuky lesníci pečují také o ochranu přírody," sdělil vedoucí lesního podniku Vladimír Dolejský.
Velikost teritoria nepřekvapila Martina Duľu z brněnské Mendelovy univerzity. "Vzhledem k tomu, že jde o samce, očekávali jsme trochu větší plochu. Ale je to pořád v normálu. Na velikost území má vliv i roční období. Teď je léto, přesněji řečeno vegetační období.
Samec má dost kořisti. Nemusí tedy oblast výskytu zvětšovat. To se změní na podzim a v zimě, kdy srnci hledají potravu na jiných místech. Šelma se tomu přizpůsobí," objasnil chování zvířete vědec.
Kryštofovou nejčastější kořistí jsou srnci. "Také už ulovil muflona. Živí se také malými obratlovci. V takových případech je však těžké dohledat ostatky," doplnil Duľa.
Srnec může rysovi jako potrava vydržet i týden. Tak je tomu alespoň v oblasti Beskyd. Výzkumníci však zjistili, že v případě Kryštofa tomu tak není. Zvíře se o úlovek nechtěně dělí s liškami a divočáky. Proto musí lovit častěji. "K tomu dochází kvůli přemnožení divokých prasat. Jsou to všežravci a zdechlinou rozhodně nepohrdnou," konstatoval zoolog ochranářů Moravského krasu Antonín Krása.
V oblasti Beskyd mají prasata přirozeného nepřítele v podobě vlků. "V Moravském krasu takový nepřítel chybí. Černá zvěř je však přemnožená v celé republice," dodal zoolog.
Na výzkumu se podílejí i lidé z Hnutí Duha. "Sledování nám odhalí, jaké například využívá migrační koridory. Zlepší ochranu těchto cest. Z toho mohou těžit i další rysové nebo jiní velcí savci, kteří na jižní Moravě budou hledat průchodnou trasu a nové místo k životu," vysvětlil Miroslav Kutal z ekologické organizace.

Vyškovský deník | 22.8.2017 | Rubrika: Vyškovsko | Strana: 3 | autor: ADAM KUBÍK