Napsali o nás
 

Lesníci jsou zoufalí, sucho ničí sazenice

07.08.2018

Sucho ničí mladý porost v Masarykově lese, který se táhne na sever od Brna a tvoří jeden z největších souvislých lesních porostů v Česku. Nová výsadba přes veškeré úsilí lesníků masivně vysychá. O les pečuje Školní lesní podnik Mendelovy univerzity.
Do nové výsadby letos investoval 3,5 miliónu korun, což představuje 445 tisíc nově vypěstovaných sazenic dřevin. Ztráty jsou ale v tomto roce nebývale velké, zhruba třetina z nich již uschla. Není problém s péčí o sazenice ve školkách, usychají až po vysazení v lese.
„Dopad sucha je obrovský, vláhový deficit neustále narůstá. Na území školního podniku dříve historicky dosahoval průměrný roční úhrn srážek 730 milimetrů, v posledních letech však ročně nenaprší ani 500 milimetrů,“ uvedl zástupce ředitele Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Pavel Mauer. „Problém je i v tom, že srážky jsou v průběhu celého roku nevyvážené, v zimě není sníh, v létě přicházejí v přívalových bouřkách, z velké části jsou naše lesy na vápenci v krasovém území, kde voda rychle mizí do podzemí,“ pokračoval zástupce ředitele.
Masarykův les se rozkládá na zhruba 10 500 hektarech a tvoří jej také značná část chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Les začíná na severním okraji Brna a táhne se až k Blansku. Školní podnik má mezi Křtinami a Rudicí v krasu vyčleněny na pěstování nových dřevin tři hektary ploch. „Školky máme pod umělou závlahou z vlastního vrtu a také z rybníka v Arboretu Křtiny. Jsou tedy zatím zabezpečené. Situace v lese je naopak tristní. Nové výsadby masivně usychají, dlouhodobý nedostatek vláhy poškozuje i dospělé porosty, s tím
souvisí také rozmach takzvaného podkorního hmyzu u jehličnatých dřevin, které nejsou schopné si samy pomoci,“ vysvětlil Mauer.
Místa výsadby jsou po celém rozsáhlém území Masarykova lesa, které školní lesní podnik spravuje. Lesníci v něm upřednostňují přirozené zmlazení lesa. Nové stromky v tomto případě vyrostou ze semen spadlých z mateřských porostů. Takových je asi polovina, druhou polovinu nových mladých stromků tvoří ty, které vysadí pracovníci lesního podniku.

 

Datum: 07.08.2018, Zdroj: Právo, Strana: 11, Autor: Vladimír Klepáč, Rubrika: Region Morava a Slezsko