Napsali o nás
 

Moravský kras se nejspíš letos rozšíří

06.02.2018

Malebné Těsnohlídkovo údolí a údolí řeky Svitavy, v němž vede známá tříkilometrová cyklostezka do Brna-Maloměřic, by mohla být ještě letos nově začleněna do chráněné krajinné oblasti Moravský kras (CHKO).

Její hranice by se tak mohla posunout až těsně k Bílovicím nad Svitavou. O záměru ochranářů se jedná. Projekt údajně nevyhovuje Školnímu podniku Mendelovy univerzity ve Křtinách, který o tyto lesy pečuje.
Pokud by se desítky hektarů těchto pozemků nově začlenily pod CHKO, byla by tamní příroda nově mnohem důsledněji chráněna. Nyní na nich hospodaří lesní podnik. Podle bílovického starosty Miroslava Boháčka (Starostové a nezávislí) by někteří lesníci, pečující o toto území, zřejmě mohli přijít o práci. Vedení lesního podniku tyto úvahy nekomentovalo.
"Samozřejmě je pro nás na prvním místě ochrana přírody. Naše stanovisko až do vyřešení věci nebudeme zveřejňovat," řekl Právu zástupce ředitele školního lesního podniku Pavel Mauer. Starosta Boháček zdůraznil, že posun hranic CHKO směrem k Bílovicím nebude mít na obec žádný vliv. Již nyní je častým cílem výletů. Míří do ní zejména Brňané.
Tisíce cyklistů, in-line bruslařů i pěších totiž využívají od jara do podzimu tříkilometrovou stezku spojující po levém břehu řeky Svitavy Bílovice a nedaleké Maloměřice. Na cestě mají historický Hamerský mlýn, v němž se konají setkání uměleckých kovářů. Další výletníci vyrážejí za vycházkami do údolí pojmenovaného po spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi.
Moravský kras byl vyhlášen v roce 1956 a je nejstarší CHKO na Moravě. Nedochovaly se ale historické mapy, na nichž byly přesně vymezeny jeho hranice. Proto chtějí ochranáři ve věci nyní udělat pořádek, tedy vymezit znovu CHKO a koncem letošního roku ji opětovně vyhlásit.
V okolí Bílovic by se mohl kras rozšířit až zhruba o 440 hektarů lesů a luk. Odborníci upozorňují, že Těsnohlídkovo údolí a údolí Svitavy patří k přírodně jedinečným územím. Pod krasem bylo zmapováno 1134 jeskyní. Mnohé teprve čekají na své objevení.
"Dobře si uvědomujeme, že úprava hranic CHKO s sebou přinese zásadní změny pro některé obce či firmy. O záměru vedeme diskusi spolu se zástupci ministerstva životního prostředí a věřím, že nalezneme řešení, které bude výhodné pro všechny," řekl Právu vedoucí CHKO Leoš Štefka. S dalším rozšiřováním krasu se počítá také u již uzavřeného lomu Hády na severním okraji Brna. Přestože jde na první pohled o v podstatě zdevastované území, na okrajích lomu se zachoval zbytek stepní krajiny i s mnoha vzácnými rostlinami.

Právo | 1.2.2018 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 13 | autor: Vladimír Klepáč | Téma: Mendelova univerzita v Brně