Napsali o nás
 

Otevřené arboretum přilákalo stovky lidí

20.02.2018

"Arboretum zpřístupňujeme veřejnosti pouze jednou za rok. Také letos připadl den otevřených dveří na zimní měsíc. Právě v zimě totiž jehličnany pokryje sníh a stromy nejvíce vyniknou. Lidem ukazovali vzácné dřeviny odborníci z Mendelovy univerzity. Děti se zase mohly naučit, jak rozeznat daňka od jelena, určit stáří zvířete podle rohů, nebo si mohly osvojit správné chování k lesní zvěři," řekl Právu Václav Hurt, vedoucí střediska sazenic a arboret lesního podniku Křtiny. Řícmanické arboretum, ležící před branami Moravského krasu, spravuje lesní podnik Křtiny, jenž spadá pod Mendelovu univerzitu. Arboretum se rozkládá na 4,31 hektaru a nachází se tu jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v Česku.
Každý rok se vydávají obdivovat krásy zdejší přírody jak místní, tak lidé z Brna, od kterého je arboretum vzdálené 17 kilometrů. Letos navíc návštěvníkům přálo počasí a na zájmu lidí to bylo znát. Však i zdejší prodavačka marně hledala v paměti, kdy byla na akci podobně hojná účast. Podle ní si cestu do lesa mohlo najít na šest stovek milovníků přírody.
Kromě kochání se vzácnými stromy a keři z různých koutů světa se s otevřenými dveřmi řícmanického arboreta také neodmyslitelně pojí tradiční kančí guláš, bez něhož by si lidé návštěvu lesa těžko dokázali představit. "Na guláš se těším každý rok. I letos chutná znamenitě. Zklamalo mě ale, že guláš oproti minulému roku podražil," pochválil a zároveň si postěžoval jeden z návštěvníků.
Koho odradilo patnáctikorunové zdražení oblíbené pochoutky, ten si místo guláše mohl zajít k ohni opéct špekáček, což ocenily zvláště děti. Ostatní, kteří nechtěli ochutnat guláš ani špekáček, mohli ojedinělé otevření arboreta využít alespoň k příjemné víkendové procházce s domácími mazlíčky.

Právo | 19.2.2018 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 10 | autor: Michal Šťastný