Napsali o nás
 

Pití ze studánek? Na vlastní nebezpečí

04.08.2017

Vedro k zalknutí. A v láhvi už není ani doušek vody.
Hurá, studánka s chladivou vodou. Podobných jsou na Blanensku a Vyškovsku desítky. Jenže jaká voda v nich teče? "Jakékoliv pití přírodní vody je vždy na vlastní zodpovědnost. Ani zdroj, který měl včera atest na pitnou vodu, nemusí být už v době pití v pořádku," uvádějí na webu zástupci spolku Mladí ochránci přírody.
Ti provozují Národní registr pramenů a studánek, kde s pomocí veřejnosti mapují přírodní prameny na našem území. Rozbory vody jsou však jen u velmi malého množství studánek. "Já se v lese z udržované studánky klidně napiju, když mám žízeň. Zatím jsem žádné zdravotní potíže neměl," řekl turista Petr Karlík z Blanska.
Podobnou mapu s přehledem studánek má také brněnský ekologický institut Veronica. V databázi jich má téměř sedm stovek. Lidem nabízí i studánkovou poradnu.
"Na internetové mapě si lidé prohlédnou jednotlivé studánky s fotografiemi a údaji, v jakém jsou stavu. A také, jaká je kvalita vody. V poradně jsme schopní zjistit kvalitu přineseného vzorku vody jen v parametrech základního chemického rozboru," sdělil Rudolf Pecháček z institutu Veronica.
Stejně jako ochránci přírody uvedl, že pití ze studánek má svá rizika. "Většinou jsou to mělké prameny, které vysychají a jejich kvalitu mohou ovlivnit povrchové vody. Rozbory vody si většinou pravidelně nechávají dělat chataři nebo lidé, kteří jsou na těchto přírodních zdrojích závislí," dodal Pecháček.
Mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková řekla, že rozbor vody stojí kolem patnácti set korun.
"Obecně pití ze studánek nedoporučujeme. Kvalita vody je v nich značně kolísavá.
Když už je člověk v nouzi, měl by si vodu alespoň převařit," vzkázala.
Podle mapy studánek institutu Veronica je po většinu roku pitná voda v Hubertově studánce u Vítovic na Vyškovsku. V okolí Adamova na Blanensku je v lesích studánek nepočítaně.
Místní nechali nedávno udělat test vody u pěti z nich. A výsledek? "Za zcela vyhovující vodu lze označit pouze tu ze studánky Pod Hrádkem. S výhradou v tvrdosti pak z tróbek u Františčiny hutě," stojí na webu města Adamova.
Koliformní bakterie naopak obsahovala voda ze studánky U Sedmi dubů a nad Doubskou. "V polesí máme přes padesát studánek.
Snažíme se je opravovat, ale pít z nich nedoporučujeme. Na omytí obličeje nebo rukou ano, pít ne. Kvalitu vody nejsme schopní ovlivnit," přiznal Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

5 studánek v okolí města nechali nedávno otestovat Adamovští. Za zcela vyhovující označili odborníci pouze vodu z přírodní studánky Pod Hrádkem.

Vyškovský deník | 4.8.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | autor: JAN CHARVÁT