Napsali o nás
 

Pozor! V lesích padají stromy

07.04.2015

Silná vichřice polámala na Boskovicku desítky stromů. Správci porostů varují lidi, aby nechodili do lesů, protože je to nebezpečné.

Boskovicko - Tři tisíce metrů krychlových poničeného dřeva. Takovou spoušť po sobě zanechala větrná smršť, která se v posledních dnech prohnala Boskovickem. Největší škody napáchala v Boskovicích, Hrádkově, Valchově a Újezdu u Boskovic.
V lesích tak leží polámané stromy a některé cesty jsou neprůchodné. "Situace je nejkritičtější v lokalitě Obora, tedy v lesních porostech u boskovického hradu, a dále směrem na židovský hřbitov," uvedl ředitel společnosti MP Lesy Tomáš Minx, která většinu poškozených lesů vlastní. Lidé podle něj do těchto míst často chodí na procházky. Alespoň na měsíc a půl by si je však měli vymazat z turistické mapy. "Upozorňujeme návštěvníky, aby do poškozených porostů nevstupovali. Hrozí jim tam nebezpečí. Největší riziko představují stromy, které se ulomily a spadly na jiné dřeviny. Mají narušenou stabilitu a praskají. Kdykoliv zafouká vítr, mohou se zřítit," upozornil Minx.
Odstraňování škod podle něj potrvá přibližně do poloviny května. Lesníci s tím začnou hned poté, co škody zmapují. Bude to nejpozději do osmého dubna. "Rozsah spouště i výši škody teprve upřesňujeme, protože větrné počasí stále trvá. Na úklid nasadíme těžkou techniku. Dvacet až třicet dřevorubců s motorovými pilami a traktoristy. Pracovat budou v převážně nepřístupném terénu," uvedl Minx.
Vichřice poničila i porosty kolem oblíbené cyklostezky na kopec Zlatník, která je momentálně neprůjezdná. "Myslím, že spoustu lidí, především rodin s dětmi, to bude hodně mrzet. Ale těch pár týdnů to budou muset vydržet. A pokud bude hezky, mohou využívat třeba jiné schůdné cyklostezky v okolí," uvedl Lukáš Hynek, který má v Boskovicích prodejnu kol.
Pokračování na str. 3

Pozor! V lesích padají stromy
Dokončení ze strany 1
Další silně postiženou lokalitou je silnice do Újezdu u Boskovic. Vedení obce již o hrozícím nebezpečí informovalo obyvatele v rozhlase a na svých webových stránkách. "Kriticky to u nás začalo vypadat již v úterý kolem půl desáté večer, kdy hasiči odstraňovali ze silnice asi dva nebo tři popadané stromy. Situace se pak opakovala i o hodinu později a další dny. Za celý týden leželo na silnici asi deset stromů," popsal místostarosta Újezdu u Boskovic Michal Štěrba.
Vítr poničil v Újezdu také asi dvě stě kubíků dřeva v lesích, které patří obci. "Řešíme to s naším lesním hospodářem a v nejbližší době začneme škody odstraňovat. Dřevo prodáme nebo použijeme jako palivo," upřesnil Štěrba.
Vichřice se nevyhnula ani dalším částem okresu. Poničila lesy, které obhospodařuje Školní lesní podnik Křtiny. "Týká se to polesí Habrůvka a dalších lesů, které na Blanensku máme. Na našem katastru to ale nebylo natolik kritické. Vítr sice vyvrátil několik stromů,ale především máme v lesích spoustu ulámaných větví. Protože popadalo mnoho jehličnanů, s jejich odstraňováním chceme začít co nejdříve. Když nastanou teplejší jarní dny, mohl by se v nich začít šířit podkorní hmyz a napadnout zdravé stromy," vysvětlil zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny Pavel Mauer.
Škody bude podle něj potřeba ještě vyčíslit. "Úklid potrvá asi šest až osm týdnů. Bližší informace o schůdnosti jednotlivých lesů najdou turisté na našich webových stránkách. K porostům budeme dávat výstražné cedule, že provádíme těžbu," uvedl Mauer.
Podobnou kalamitu napáchalo počasí na Blanensku loni v prosinci. "Tehdy ji způsobila námraza a ledovka, která zasáhla východní část okresu. Postihla například Malé Hradisko a další obce směrem na Protivanov a Prostějov. Zničených bylo dva tisíce metrů krychlových dřeva," upřesnil Minx.

Blanenský deník | 4.4.2015 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | autor: PETRA SRSTKOVÁ | Téma: Mendelova univerzita v Brně