Napsali o nás
 

Rys Kryštof z krasu dostal sledovací obojek

23.08.2017

Rysa, který se od září 2016 zdržuje i v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, se v minulém týdnu podařilo odchytit a nasadit sledovací zařízení, které pomůže lépe zdokumentovat a doplnit poznatky o aktivitě šelmy. Vědci ho pojmenovali Kryštof podle dne, kdy ho poprvé zachytila fotopast.
Rysa v terénu již pozorovali výzkumní pracovníci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně (LDF MENDELU) Martin Duľa a Miroslav Kutal.
"Můžeme potvrdit, že rys je v dobré kondici. Za poměrně krátký čas si vytyčil vlastní teritorium, ve kterém úspěšně loví. Od podzimu se podařilo zdokumentovat potravní a značkovací aktivitu jedince a taky najít kvalitní genetický materiál pro DNA analýzu. Ta předběžně potvrdila, že se jedná o samce, který s největší pravděpodobností pochází z Moravskoslezských Beskyd," řekl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa, LDF, MENDELU. "Rys dostal telemetrický obojek, kterým můžeme hlídat jeho časoprostorovou aktivitu. Získaná data doplní poznatky o tom, jak dokáže šelma fungovat v kulturní krajině s intenzívní lidskou činností, nakolik jsou rysi vázaní především na klidnější rozlehlé lesní komplexy" doplnil zoolog.
"Rys váží 20 kg a jeho věk odhadujeme na 2-3 roky. Uspání, nasazení sledovacího obojku i následné probuzení zvládl bez komplikací a krátce po půlnoci z místa odchytu sám odešel, popsala stav rysa vedoucí odchytového týmu, zooložka Jarmila Krojerová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, který odchyt chráněného rysa zaštítil.
Pohyb rysa monitoruje i Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Na území, které spravuje, se právě podařilo šelmu úspěšně odchytit. "Výskyt rysa na území spravovaném Školním lesním podnikem Masarykův les jen dokazuje, že podnik tak plní své poslání. A kromě výzkumu a výuky lesníci pečují i o ochranu přírody. Hospodaření v lesích způsoby blízkými přírodě tak nese své ovoce," doplnil ředitel Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Vladimír Dolejský.

Právo | 22.8.2017 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 10 | autor: Miroslav Homola