Napsali o nás
 

Studánka pod Novým hradem

11.07.2018 Výletníci opět mohou u studánky pod Novým hradem u Adamova zahnat žízeň při toulkách Moravským krasem. Jedna z nejslavnějších historických studánek v chráněné krajinné oblasti je opět v provozu.

Dobrovolníci vyčistili její pramen a ke studánce, postavené v roce 1938, přivedli lesníci nové potrubí. "Nejprve jsme museli najít pramen a vyčistit jej. Je až na protějším kopci. Byl zanesený. Když jsme tento problém odstranili, zjistili jsme, že je špatné potrubí," řekl Právu Jiří Hromek.
Protože studánka pod Novým hradem loni získala druhé místo v soutěži Živé studánky, dostal tak její provozovatel, jímž je Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, který je organizační součástí Mendelovy univerzity, dotaci 60 tisíc korun na její opravu. Celkem stály náročné práce zhruba 150 tisíc korun.
Studánka leží na nábřeží řeky Svitavy v místech, kde již před mnoha staletími vznikla Jantarová stezka, spojující oblast Středozemního moře se severní Evropou. Současná turistická stezka v sousedství studánky dosud patří k nejrušnějším cyklistickým i pěším trasám na Moravě. Když vyčistění pramene studánky nestačilo k tomu, aby z ní opět mohla téct voda, přispěchali dobrovolníkům na pomoc lesníci. V uplynulých týdnech vyměnili zhruba padesát metrů dlouhé vodovodní potrubí spojující pramen se studánkou. Ta je známá také jako Žalmanova, protože v jejím sousedství je památník připomínající lesníka, spisovatele, lesního hospodáře a především zakladatele Českomoravské myslivecké jednoty Josefa Žalmana.
V okolí Adamova je ve velmi dobrém stavu například studánka Ptačí svatyně nebo Slučí či Psí studánka. Naopak obdobnou pomoc jako studánka pod Novým hradem bude zřejmě potřebovat i Srnčí studánka. Voda do ní přitéká jen při jarním tání a většinou je zase až do dalšího jara suchá. Zřejmě má zanesený pramen.
"Nejde jen o lidi. Studánky slouží i jako napajedla pro zvěř, proto je nutné o ně pečovat, o což se lesníci snaží," doplnil Hromek.

Studánky na internetu

S péčí o studánky pomáhají i obce. Například u nedalekých Olomučan je nedávno zrekonstruovaná a svým architektonickým vzhledem velmi moderně pojatá studánka U sasanky. Navíc v regionu vznikají také nové studánky. Jednou z nich je například Křížová studánka, kterou nedávno nalezl Hromek při svých toulkách adamovskými lesy.
Milovníci přírody najdou podrobnosti o všech studánkách a pramenech v Čechách a na Moravě na internetové stránce estudanky.eu. Vznikla před deseti lety a nyní již obsahuje záznamy o zhruba deseti tisících těchto drobných vodních prvků v republice.

***

Právo | 1 1.7.2018 | Rubrika: jižní morava - vysočina | Strana: 11 | autor: Vladimír Klepáč