Napsali o nás
 

Za strom dali i 200 tisíc

04.12.2017

Jeden z nejvyšších má Praha, její smrk měří dvacet čtyři metrů. Nejspíš nejstarším se pyšní Olomouc, zdejší dvanáctimetrový jehličnan je 55 let starý. A naprostým unikátem je už druhým rokem Ostrava. Loni tady totiž za dvě stě tisíc pořídili umělý symbol Vánoc.
Reprezentativní vánoční strom se stal ve většině měst tradicí, podobně jako skutečnost, že lidé stromy městům darují. Důvody mají různé, některým už kořeny prorůstají pod domy, jiní se obávají, že se kvůli výšce zlomí. I přesto se s ním loučí těžko. Osmnáctimetrovou a třicet osm let starou jedli sázela Jana Bušková z Českých Budějovic na zahradu v době, kdy se jí narodil syn. „Je to pro nás srdeční záležitost, je mi z toho trochu smutno,“ svěřila se Bušková. Při vichřici ale hrozilo, že se strom skácí na dům, a tak ho darovala městu. „Snad dobře poslouží a bude se lidem líbit,“ věří 61letá žena.
V Brně dostávají strom od Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny v polesí Bílovice, který patří Mendelově univerzitě. Navazují tak každoročně na tradici básníka a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Ten totiž v roce 1919 našel pod stromem u Bílovic odloženou dívku a tu zachránil. Později inicioval vztyčení Stromu republiky na náměstí v Brně a uspořádal pod ním sbírku pro opuštěné děti. Dobrým skutkem navazují i v Liberci. Tamní dobrovolní hasiči totiž prostřednictvím města věnovali třicet tisíc korun porodnickému oddělení liberecké nemocnice na nákup novorozeneckých deček či televizoru na pokoj pro infekční pacienty.

Mladá fronta DNES | 4.12.2017 | Rubrika: Z domova | Strana: 4 | autor: (eza) | Téma: Mendelova univerzita v Brně