Napsali o nás
 

Zloděje stromků má odradit zápach i prodej za nižší ceny

22.12.2017

Zajet si do lesa uříznout dobře rostlý smrk je pro někoho každoroční tradicí. I když se to nesmí. "Když jsem byl mladý, to už je nějakých padesát let, chodil jsem na stromek do lesa. Dnes už si vystačím s umělým," zavzpomínal Arnošt Buš z Ráječka.
Na Blanensku jsou na amatérské dřevorubce lesníci připravení. "Některým stromům ořezáváme boční větve. Navíc jsou nastříkané modrým a zapáchajícím repelentem kvůli zvěři, která je ožírá. Smradlavý, modrý strom není pro zloděje lákadlem," popsal opatření ředitel společnosti MP Lesy Tomáš Minx.
Člověk, který se od uřezání jehličnanu nenechá odradit, riskuje pokutu od pěti set do tisíce korun. Ve správním řízení se ale může vyšplhat až k patnácti tisícům korunám. "Počty ukradených stromků se v posledních letech drží na stejné úrovni. Myslím, že u některých lidí jde o princip. O pocit, že si strom ukradli," pokračoval Minx. Jedním z důvodů, proč krádeží nepřibývá, je podle něj fakt, že lesníci z okolí Boskovic nechávají ceny svých stromů dlouhodobě stejné.
Také pracovníci Školního lesního podniku Křtiny krádežím předcházejí prodejem levných stromků.
Dalšími opatřeními jsou hlídky v lesích, postřiky zapáchajícími repelenty a zastřihávání větví.
O stromky nemusí mít starost ve Vojenských lesích na Vyškovsku. "Jedná se o vojenský újezd, proto to není tak horké téma," sdělil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona.
Zajímavou strategii proti krádežím má revírník Lesní správy Bučovice Václav Kalinec. "Řeším to tak, že nachystám pět set stromků u své hájenky. Ty pak prodám za nízkou cenu. Nabízím je zájemcům z osmi obcí, které spadají pod můj revír," popsal Kalinec. Letos narazil na pět chybějících smrčků.
Krádeží stromků na jihu Moravy obecně ubývá. "Na trhu je velký výběr stromků za přiměřené ceny. Lidé jsou také podstatně náročnější než dřív. Krádeží riskují velkou pokutu. Navíc si málokdy odnesou z lesa tak pravidelně rostlý stromek jako ten z plantáže. Největší zájem je o kavkazské jedle a ty v našich lesích nerostou," uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Vyškovský deník | 21.12.2017 | Rubrika: Vyškovsko/aktuálně | Strana: 3 | autor: ADAM KUBÍK ILONA PERGOVÁ