Naučné stezky

naučné stezky nacházející se na území ŠLP

1

1 Lom Seč

Vítáme Vás na stránce, která obsahuje informace pro zvídavější návštěvníky lomu Seč.

Na 2 panelech jste se seznámili (nebo můžete při procházce seznámit) s historií místa, jak lokalitu využíval člověk v minulosti pro svou potřebu a také s tím, jak moc je pro biodiverzitu místa důležitá geodiverzita. Nevíte, co to znamená? Panely Vám informace poskytnou.

Více informací ke geologickým zajímavostem se můžete dočíst zde:

Geologické lokality – Vyhledávání – Rudice – Seč (geology.cz)

a zde:

Exkurzní lokalita Rudice-Seč (muni.cz)

Pokud chcete vědět, čím vším je tato lokalita pro vědce a ochránce přírody a hlavně pro Vás samotné výjimečná? Otevřete si plán péče níže

2

2 Naučná stezka Chvála stromů

Čeká vás 13 příběhů stromů. Každé zastavení je věnováno jednomu rodu stromu. Na ploše rostou různé druhy stromů patřící do jednoho rodu. Výjimkou je plocha poslední těsně před Arboretem Křtiny, která je věnována exotům. Délka trasy je 3,4 km. Zpět do Křtin se dá vrátit autobusem nebo Sluneční naučnou stezkou, která vede po druhé straně údolí. Arboretum Křtiny – největší univerzitní arboretum v Česku je pro vás otevřeno od května do konce října, každou sobotu a neděli.

3

3 Pěšina Karla Morávka

PĚŠINA KARLA MORÁVKA – CESTA PESTRÝM LESEM

Kdo to byl Karel Morávek?

Karel Morávek byl jedním z místních lesníků. O zdejší lesy se staral v první polovině 20. století. Byl vynikajícím odborníkem a zároveň ukazoval lidem, že lesy jsou částí naší krajiny a našeho domova.

Za řadu pěšin a odpočívadel, po kterých se dnes procházíme a kde relaxujeme, vděčíme právě jemu.

Jak je pěšina dlouhá?

Vlastní trasa je dlouhá zhruba 7 kilometrů. U posledního stanoviště (v mapě ikona postele) je možné vybrat si z několika variant cestu zpět.

Na třech místech najdete lavičky a stoly, které jsme pro vás vyrobili z udržitelně pěstovaného dřeva z místního lesa. Využijte je – i díky vám tak stromy budou mít druhý život.

Kdy se na pěšinu vydat?

Pěšina je přístupná celoročně. Vstup na ni je na vlastní nebezpečí. V souvislosti s lesnickou prací může být průchod místy omezený (informace najdete přímo v terénu). V době zhoršeného počasí (sníh, mráz, silný déšť) vstup nedoporučujeme. Úzkou pěšinu si daleko více užijete za dobrého počasí.

Pro koho je pěšina vhodná?

Pro všechny, kteří mají čas a chuť strávit několik hodin v lese. Pěšina vede i náročnějším terénem a není bezbariérová. Vstup s kočárkem nebo vozíčkem tedy nedoporučujeme.

Pěšina je určena pro PĚŠÍ. Děkujeme všem cyklistům, že omezení respektujete a nevjíždíte na ni. Lesní cyklostezky jsou pro vás připraveny v lese v nedalekých Jedovnicích.

Co si vzít s sebou?

Kromě běžného vybavení do přírody se vám bude hodit mobilní telefon s aplikací na čtení QR kódů a připojením na internet. S jeho pomocí odhalíte na 7 zastaveních tajemství místního lesa. Chcete být raději offline? Využít můžete také tištěnou verzi textů.